Groźny pożar w Żywcu na ul. Stolarskiej

W dniu wczorajszym około godziny 21:15 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Żywcu do groźnego pożaru zakładów chemicznych na terenie Żywca.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, dwoma zastępami GBA i GCBA, ubrani w aparaty ODO przystąpiliśmy do gaszenia pożaru. Niestety podczas walki z żywiołem jedne z naszych strażaków odniósł niewielkie obrażenia i został przetransportowany do szpitala przez załogę ZRM.

Jak informuje nas oficer prasowy asp. sztab. Marek Tetłak

Pożar we wstępnej fazie miał bardzo wysoka temperaturę, dochodzącą nawet do 1000 stopni C, strażacy starali się go opanować za pomocą działek wodnych, gdyż nie dało się podejść zbyt blisko. Większość tych substancji była składowana w pojemnikach plastikowych, które pod wpływem ciepła się rozpuściły, co z jednej strony zapobiegło dużej eksplozji, ale z drugiej sprawiło, że się rozlały, co było jedną z przyczyn spłonięcia samochodów zaparkowanych niedaleko zakładu oraz spłynięciu ich razem z wodą do studzienek burzowych. Strażacy przygotowali specjalne sorpcyjne zasłony chemiczne, złożone z bali słomowych, absorbujące substancje ropopochodne i ograniczające przedostawanie się ich dalej przy ujściu kanałów deszczowych. Zastawki są na bieżące przez strażaków monitowane i wymieniane. Jeśli chodzi o powietrze, na miejscu pracował samochód rozpoznawczy chemiczno-ekologiczny, który na bieżąco monitorował atmosferę wokół zakładu, i oprócz przykrego zapachu nie odnotowaliśmy przekroczenia norm i bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.

Nasze działania zostały zakończone po około 6 godzinach. Na miejscu zdarzenia zostały zastępy straży pożarnej, które monitorowały stan pogorzeliska aby uniknąć kolejnego rozpalenia ognia.

Siły i środki działające na miejscu zdarzenia:

 • JRG Żywiec,
 • JRG Bielsko-Biała,
 • JRG Pszczyna,
 • JRG Gliwice,
 • JRG Sosnowiec,
 • JRG Katowice,
 • JRG Knurów,
 • OSP Żywiec-Oczków,
 • OSP Żywiec-Sporysz,
 • OSP Moszczanica,
 • OSP Wieprz,
 • OSP Cięcina,
 • OSP Świnna,
 • OSP Sienna,
 • OSP Węgierska-Górka,
 • OSP Cisiec,
 • OSP Milówka,
 • OSP Leśna,
 • OSP Lipowa,
 • OSP Radziechowy,
 • OSP Międzybrodzie Bialskie,
 • Policja,
 • ZRM,
 • Pogotowie Energetyczne,