O krok od tragedii

11-tego listopada 2016 r. kilka minut przed godziną 9:00, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu przyjął zgłoszenie od mieszkańców jednego z domów na ul. Piwowarskiej o możliwości podtrucia się domowników przez tlenek węgla (czad).

Po możliwie szybkim dotarciu na miejsce zdarzenia, strażacy ubrani w sprzęt ochronny drogi oddechowe  przeszukali dom pod kątem osób poszkodowanych i przewietrzyli budynek. Skarżącymi się domownikami na ból i zawroty głowy zajęli się przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Na sam koniec zawodowi strażacy przy pomocy detektora tlenku węgla sprawdzili stężenie tlenku węgla w domu i przekazali go policji.


Przypominamy, że w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. W tym wypadku mieszkańcy w porę zaalarmowali odpowiednie służby, ale kiedy śpimy już możemy nie zdążyć tego zrobić…

Dla własnego bezpieczeństwa rekomendujemy zabezpieczenie mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.

ulotka-_nie-dla-czadu_

.