Pożar tartaku w Rycerce Dolnej

W dniu wczorajszym, ok. godziny 23:50 do SK KP PSP w Żywcu zadysponowało naszą jednostkę do pożaru tartaku w miejscowości Rycerka Dolna. Na miejsce zdarzenia udaliśmy się zastępami gaśniczymi tj.709[s]36 i 40 (GBA i GCBA). Po dotarciu na miejsce nasze działania polegały na zasileniu wodnym przybyłych wcześniej jednostek straży pożarnej, rozwinięciu i podaniu w natarciu na palące się obiekty dwóch prądów wody.

Akcja gaśnicza była podzielona na kilka sekcji, prowadzono akcję gaśniczą hali produkcyjnej wraz z istniejącą linią produkcyjną do przetarcia drewna, ponadto gaszono składowane, przetarte drewno i zrębki. W tym samym czasie strażacy bronili sąsiednich obiektów i zgromadzonego obok palącej się hali przetartego drewna.

Nasze działania trwały do godziny 05:30 dnia następnego. W całej akcji brało udział 30 zastępów straży pożarnej z terenu Powiatu Żywieckiego, Bielskiego i Cieszyńskiego. Spaleniu uległa cała hala produkcyjna z linią, 30m3 drewna oraz 20m3 zrębków. Dochodzenie w sprawie pożaru prowadzi Policja.

Siły i środki:

 • JRG Żywiec
 • JRG 1 oraz 2 Bielsko-Biała
 • JRG Ustroń
 • OSP Rycerka Dolna
 • OSP Rycerka Górna
 • OSP Rajcza
 • OSP Sól
 • OSP Zwardoń
 • OSP Ujsoły
 • OSP Soblówka
 • OSP Milówka
 • OSP Złatna
 • OSP Kamesznica
 • OSP Laliki
 • OSP Cisiec
 • OSP Węgierska Górka
 • OSP Cięcina
 • OSP Nieledwia
 • OSP Wieprz
 • OSP Radziechowy
 • OSP Wilkowice
 • OSP Lipnik
 • Policja
 • Pogotowie energetyczne

Zdjęcie tytułowe: Żywiec 112

Pomoc merytoryczna: asp. sztab.Marek Tetłak